kalkulator BMI

Wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index – w skrócie BMI) – jest to współczynnik uzyskiwany w wyniku podzielenia masy ciała (podanej w kilogramach), przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu. Wskaźnik BMI służy do oceny prawidłowości wagi danej osoby (nadwagi lub otyłości, a także niedożywienia), oraz w celu oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą typu II, miażdżycą, zawałem serca, udarem mózgu, a nawet niektórymi nowotworami. Nieprawidłowa wartość tego wskaźnika (czyli powyżej normy, jaką jest BMI w granicach 18,5 - 24,99), oznacza zwiększone ryzyko zapadnięcia na powyższe choroby, jak i wiele innych – należy pamiętać, że im wyższy jest współczynnik BMI, tym ryzyko zapadnięcia na choroby związane z nadwagą i otyłością jest większe.


Obliczenie wskaźnika BMI jest bardzo proste, jednakże uzyskany wynik może być dość niedokładny, gdyż nie uwzględnia wielu czynników, np. masy mięśniowej, czy aktywności fizycznej – wskaźnik ten nie jest wiarygodny m.in. u osób regularnie uprawiających sport lub inną aktywność fizyczną, oraz osób ciągle rosnących i kobiet w ciąży.


Należy dodać, że współczynnik ten przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych, a zatem nie powinien być stosowany u dzieci do 14-go roku życia (ze względu na nieprawidłowe wyniki) – do prawidłowego określenia masy ciała u dzieci wykorzystuje się tabele centylowe.


Zakresy wartości BMI (wg poszerzonej klasyfikacji):

• BMI < 16,0 – niedożywienie trzeciego stopnia (wygłodzenie)

• BMI 16,0 - 16,99 – niedożywienie drugiego stopnia (wychudzenie)

• BMI 17,0 - 18,49 – niedożywienie pierwszego stopnia (niedowaga)

• BMI 18,5 - 24,99 – waga prawidłowa

• BMI 25,0 - 29,99 – nadwaga

• BMI 30,0 - 34,99 – otyłość I stopnia

• BMI 35,0 - 39,99 – otyłość II stopnia

• BMI > 40,0 – otyłość III stopnia (skrajna)

Podaj swoją wagę w kg:

Podaj swój wzrost w cm:

Zaznacz swoją płeć:

kobieta
mężczyzna

Twój wskaźnik BMI wynosi:

Wysokość wskaźnika świadczy o tym, że:

© Copyright by zdrowe-odżywianie-online.pl 2014-2015
Wszelkie prawa zastrzeżone

Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione - Regulamin
O nas – Współpraca
Kontakt