kalkulator WHR

Stosunek obwodu talii do obwodu bioder (ang. Waist-Hip Ratio, w skrócie WHR) – jest to współczynnik uzyskiwany w wyniku podzielenia obwodu talii przez obwód bioder (w dowolnych jednostkach). Współczynnik ten stanowi wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka i jest stosowany w celu określenia rodzaju sylwetki ciała (w kształcie gruszki lub jabłka), typu otyłości (brzusznej lub pośladkowo-udowej) i rozmieszczenia na ciele tkanki tłuszczowej.


Aby wynik był naj najbardziej wiarygodny, pomiaru obwodu talii należy dokonać w połowie odległości między dolnym brzegiem (łukiem) żeber, a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej. Natomiast pomiaru obwodu bioder należy dokonać prowadząc miarkę przez największą wypukłość mięśni pośladkowych, poniżej talerzy biodrowych.


Na podstawie uzyskanego wyniku można zidentyfikować typ otyłości:

typ jabłkowy (inaczej otyłość brzuszna, wisceralna lub androidalna) – występuje, gdy współczynnik WHR jest większy lub równy 0,8 (u kobiet) lub 1,0 (u mężczyzn). Ten typ otyłości spotykany jest najczęściej u mężczyzn lub kobiet po menopauzie – jest on znacznie groźniejszy dla zdrowia od otyłości typu gruszkowego, zwiększając ryzyko wielu chorób, m.in. nadciśnienia, chorób układu sercowo-naczyniowego, czy cukrzycy typu II.

typ gruszkowy (inaczej otyłość pośladkowo-udowa, obwodowa lub ginoidalna) – występuje, gdy WHR jest niższy niż 0,8 (u kobiet) lub 1,0 (u mężczyzn). Ten typ otyłości spotykany jest najczęściej u kobiet, z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud – ryzyko chorób związanych z nadwagą jest w tym przypadku znacznie mniejsze aniżeli w przypadku osób z sylwetką typu jabłkowego.


Ciekawostka. Według naukowców, współczynnik WHR jest miarodajnym, liczbowym wskaźnikiem atrakcyjności fizycznej kobiety w oczach mężczyzn. Za najbardziej atrakcyjny uważany jest kobiecy kształt o WHR równemu 0,7.

Podaj obwód swojej talii w cm:

Podaj obwód swoich bioder w cm:

Zaznacz swoją płeć:

kobieta
mężczyzna

Twój wskaźnik WHR wynosi:

Wysokość wskaźnika świadczy o tym, że:

© Copyright by zdrowe-odżywianie-online.pl 2014-2015
Wszelkie prawa zastrzeżone

Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione - Regulamin
O nas – Współpraca
Kontakt