napoje energetyczne

Napoje energetyczne, inaczej napoje energetyzujące lub energy drinki znane są przede wszystkim z tego, że działają na organizm pobudzająco i stymulująco – ich podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie zmęczeniu, senności i osłabieniu organizmu, oraz poprawienie koncentracji i pamięci, a także polepszenie nastroju. Napoje energetyczne przeznaczone są więc przede wszystkim dla sportowców i studentów, a także dla imprezowiczów balujących do białego rana i osób pracujących po godzinach – a więc w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego lub umysłowego.


Dzięki wszechobecnej reklamie, energy drinki znane są każdemu jako cudowne antidotum na zmęczenie, senność i brak koncentracji, choć niemal identyczne właściwości pobudzające ma zwykła, czarna kawa – jednak jako, że kolorowe puszki wyglądają o wiele lepiej, niż filiżanka z kawą, to napoje energetyczne robią prawdziwą furorę. Jednak w odróżnieniu od zwykłej kawy, napoje energetyczne są bardzo kaloryczne i bogate w cukier, a zawartą w nich kofeinę można łatwo przedawkować – ponadto, napoje te mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie połączone z alkoholem.


Opierając się na badaniach naukowych i opiniach specjalistów, można śmiało powiedzieć, że napoje energetyczne, poza kofeiną nie zawierają żadnych innych korzystnych składników (choć producenci oczywiście twierdzą inaczej), zatem wcale nie są lepsze od zwykłej kawy – co prawda działają od niej szybciej, jednak jest to zasługa wyłącznie tego, że są po prostu szybciej wypijane. Jedyną zaletą energy drinków jest to, że są łatwiej dostępne i nie sprawiają takich kłopotów jak gorąca filiżanka kawy, można je zatem pić gdziekolwiek i kiedykolwiek – są więc nieocenione podczas uciążliwych podróży i innych podobnych sytuacji.


Na polskim rynku znajduje się co najmniej kilkadziesiąt różnych napojów energetycznych, a do najpopularniejszych należą: Adrenaline, Be Power, Black, Bullit, Burn, N-Gine, oraz oczywiście Red Bull i Tiger. Choć wszystkie te napoje wydają się być wyjątkowe i różne od siebie (co szczególnie sugerują reklamy), to analizując informacje z etykiet dochodzi się do wniosku, że wszystkie są niemal identyczne, a różnią się jedynie opakowaniem i ceną – ewentualne różnice w składzie poszczególnych napoi są naprawdę znikome i wpływają jedynie na ich smak, a nie na właściwości pobudzające. Warto wiedzieć, że najdroższe napoje typu Red Bull i Tiger mają niemal identyczny skład, jak te najtańsze, np. produkowany na zlecenie Biedronki BE Power – różnica w cenie to jedynie wysoka marża producenta i gaża gwiazdora lub sportowca, który reklamuje konkretny napój, o czym najlepiej świadczy fakt, że koszt jednej puszki (wraz z dowozem do sklepu) zamyka się w granicach 40-50 groszy, a jaka jest cena na sklepowych półkach, to każdy widzi – nie warto więc przepłacać.

Składniki i wpływ napojów energetycznych na organizm

Podstawowym składnikiem wszystkich napojów energetycznych jest oczywiście kofeina, oraz cukier, a także kilka innych substancji o egzotycznie brzmiących nazwach, mających rzekomo wzmocnić stymulujące właściwości kofeiny, jak guarana, tauryna lub żeń-szeń – choć producenci energy drinków twierdzą, że substancje te mają wspaniałe właściwości pobudzające, to nie zostało to potwierdzone żadnymi dowodami (badań zleconych przez producentów nie można uznać za wiarygodne). Jedyną substancją o potwierdzonej skuteczności jest guarana, czyli pnącze pochodzące z Ameryki Południowej, jednak właściwości pobudzające tej rośliny to zasługa zawartej w niej… kofeiny. W związku z tym, wszystkie właściwości napojów energetycznych to wyłącznie zasługa sporej dawki kofeiny i cukru – zadaniem cukru jest szybkie dostarczenie potrzebnej organizmowi energii, a kofeiny pobudzenie organizmu do działania.


W napojach energetycznych można także znaleźć dwutlenek węgla, regulatory kwasowości, oraz witaminy z grupy B, a także kilka innych substancji – należy zaznaczyć, że obecność witamin z grupy B w napojach energetycznych nie ma żadnego korzystnego wpływu na organizm, gdyż codzienna dieta zazwyczaj dostarcza odpowiednie ilości tych związków.


Napoje energetyczne są obiektem ciągłym badań, mających za zadanie ustalenie ich skuteczności, oraz wpływu na organizm, a także potencjalnych zagrożeń wynikających z ich częstego spożywania – wyniki badań pokazują, że energy drinki mają zarówno pozytywny (wyłącznie dzięki kofeinie), jak i negatywny wpływ na organizm. Specjaliści są zgodni, że nadmierne i regularne picie napojów energetycznych ma negatywne skutki uboczne dla organizmu, wagi, zdrowia i stanu psychicznego. Napoje energetyczne są bowiem kaloryczne i bogate w cukier, a zawartą w nich kofeinę można łatwo przedawkować – duża ilość kofeiny i cukru może prowadzić m.in. do bezsenności, poczucia niepokoju i nadpobudliwości, oraz problemów z koncentracją, a większych ilościach do poważniejszych problemów zdrowotnych (o tym w dalszej części artykułu). Jedna puszka napoju (250 ml) zawiera około 80 mg kofeiny (odpowiednik filiżanki czarnej kawy), oraz 125 kcal i aż 30 g cukru (czyli 7 łyżeczek) – należy zaznaczyć, że rzadko kończy się na jednej puszce.


Napojów energetycznych nie powinno się łączyć z alkoholem, gdyż może to być niebezpieczne dla zdrowia – takie połączenie nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia wszystkich negatywnych skutków picia alkoholu, ale i może doprowadzić do podniesienia ciśnienia tętniczego krwi i problemów ze stanem psychicznym, a także do wywołania złudnego uczucia trzeźwości, prowadzącego do nadmiernego spożycia alkoholu, które może doprowadzić do niewydolności serca, przytłumienia ośrodkowego układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. W związku z powyższym pamiętaj, że napoje energetyczne są w miarę bezpieczne, ale pod warunkiem, że nie łączysz ich z alkoholem.


Należy także zaznaczyć, że napoje energetyczne przeznaczone są dla osób dorosłych – w przypadku dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia, mają one szkodliwy wpływ na zdrowie, nawet w niewielkich ilościach. Napojów energetycznych powinni również unikać diabetycy, kobiety w ciąży, oraz chorzy na fenyloketonurię.

na następnych stronach m.in. "kofeina – podstawowy składnik napojów energetycznych", "napoje energetyczne, a napoje dla sportowców", "czy warto kupować napoje energetyczne? – podsumowanie".

 • «

 • 1

 • 2
 • »
 • © Copyright by zdrowe-odżywianie-online.pl 2014-2015
  Wszelkie prawa zastrzeżone

  Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione - Regulamin
  O nas – Współpraca
  Kontakt