Rodzaje łososi (żywych)

Łososie są wyławiane zarówno ze swoich naturalnych środowisk, jak morza i oceany, jak i hodowane w odpowiednio dostosowanych sztucznych zbiornikach wodnych – środowisko, w którym żyje łosoś ma wpływ na jego smak i kolor. Łosoś wolnożyjący (dziki) dorasta przez 3 lata, żywiąc się w tym czasie wyłącznie skorupiakami, które nadają jego mięsu naturalny, łososiowy kolor – taki łosoś jest najzdrowszy.


Jako, że nie opłaca się hodować ryb przez całe 3 lata, to łososie hodowlane dorastają jedynie przez rok, co jest możliwe dzięki karmieniu ryb wyłącznie odpowiednio zmodyfikowaną paszą, która przyśpiesza ich wzrost i nadaje mięsu charakterystyczny pomarańczowy kolor. Ryby te są hodowane na bardzo małej powierzchni, w związku z czym często chorują, przez co do paszy dodawane są odpowiednie antybiotyki. Jako, że proces hodowli łososi w sztucznych zbiornikach jest kontrolowany, tak jak i substancje dodawane do pasz, to ryby te są w miarę bezpieczne, choć część specjalistów twierdzi, że obecne w paszach antybiotyki mogą mieć pewien negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie u dzieci. Natomiast zaletą hodowlanych łososi jest to, że przyswajają one w sztucznych zbiornikach mniej szkodliwych substancji (np. metali ciężkich), które są powszechnie obecne w morzach i oceanach.


Najzdrowszymi i najbogatszymi w składniki odżywcze łososiami są dziko żyjące łososie z krystalicznych wód Alaski, jednak są trudno osiągalne, dlatego najczęściej kupowanym łososiem w Polsce jest hodowlany łosoś norweski, oraz dziki łosoś pacyficzny. Choć w Morzu Bałtyckim również występują łososie, to jednak są zagrożone wyginięciem, w związku z czym ich wyławianie jest mocno ograniczone.


Rodzaje łososi (przetworzonych)

Łososie są dostępne zarówno w całości, jak i w filetach, dzwonkach, czy konserwach. W sprzedaży dostępne są również trzy rodzaje łososi wędzonych – wędzone na gorąco, na zimno i z dodatkiem aromatu dymu wędzarniczego. Łosoś wędzony na zimno jest wędzony przez całą dobą, w dymie o temperaturze 33 stopni i jest najzdrowszy, gdyż nie nasiąka sadzą, toksynami i związkami rakotwórczymi – w odróżnieniu od łososia wędzonego na gorąco, który jest wędzony jedynie przez godzinę lub dwie, w znacznie gorętszym dymie. Natomiast łosoś z dodatkiem aromatu dymu to w zasadzie oszustwo, gdyż nie jest w rzeczywistości wędzony – należy jednak dodać, że stosowane aromaty są pozbawione toksyn.

Porady

– mrożonego łososia należy rozmrażać w lodówce przez 24 godziny – rozmrażanie poza lodówką lub w wodzie wiąże się z ryzykiem rozwinięcia się bakterii,

– łososia powinno się doprawiać przede wszystkim solą i pieprzem, natomiast dodatkowe przyprawy stosuje się opcjonalnie,

– skropienie łososia sokiem z cytryny przed smażeniem sprawi, że będzie bardziej soczysty – natomiast piekąc w folii można dołożyć do niego plasterek cytryny,

– aby łosoś nie wysechł przed grillowaniem, pieczeniem i smażeniem powinno się go natrzeć oliwą z oliwek,

– smażenie powinno się zaczynać od strony bez skóry, gdyż skóra pod wpływem wysokiej temperatury kurczy się i twardnieje.

 • «
 • 1
 • 2

 • »

 • © Copyright by zdrowe-odżywianie-online.pl 2014-2015
  Wszelkie prawa zastrzeżone

  Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione - Regulamin
  O nas – Współpraca
  Kontakt