O ZDROWYM ODŻYWIANIU

Dieta 1000 kcal. Hit czy kit?

W dzisiejszych czasach odchudzaniem trudni się niemal co druga osoba. Nie jest to wynik nadmiernej dbałości o własne ciało, a stale postępującego problemu – nadwagi i otyłości. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ilość osób otyłych wzrosła dwukrotnie. Dlaczego?

Za główną przyczynę uważa się niewłaściwe nawyki żywieniowe. Jemy nieregularnie, zbyt obficie i niezdrowo. Ochoczo sięgamy po fast-foody, słodycze i niezdrowe napoje gazowane. Mało tego – pełna automatyzacja życia przyczynia się do ograniczenia ruchu. To wszystko sprawia, że społeczeństwo tyje w zatrważającym tempie.

Nadwaga i otyłość – co zrobić, by wyeliminować problemy z wagą?

Jednym ze sposobów na eliminację nadwagi jest zastosowanie diety. Tzw. dieta redukcyjna to sposób odżywiania się, który ogranicza ilość konsumowanych kalorii. Na skutek tego organizm musi korzystać z tkanki tłuszczowej, która stanowi materiał zapasowy.

Istnieje wiele różnych jadłospisów dedykowanych osobom odchudzającym się. Jednym z nich jest dieta 1000 kcal. Czy to rozwiązanie jest warte uwagi?

Dieta 1000kcal – podstawowe informacje

Dieta 1000kcal to – jak sama nazwa wskazuje – jadłospis o bilansie kalorycznym wynoszącym 1000 kalorii. Można zatem nazwać to rozwiązanie dosyć restrykcyjnym. Wszak, referencyjne stawka kaloryczna to około 2000 kcal w przypadku Pań i 2500 kcal w przypadku Panów.

Dieta 1000 kcal, często określana jako „umiarkowana głodówka” to rozwiązanie skuteczne, ale nie do końca bezpieczne. Wszak, jedząc w takich ilościach sprawiamy, że organizm jest nieco osłabiony. Nie mniej jednak – przy odpowiednim wsparciu suplementacją, możemy wyeliminować wszelkie niepożądane reakcje organizmu.

Dieta 1000 kcal – zasady

Podstawową zasadą tego rozwiązania dietetycznego jest ścisłe trzymanie się bilansu kalorycznego. Nie mniej jednak, nie jest to jedyna restrykcja do której należy się zastosować. Dieta 1000 kcal wymaga od nas również:

  1. Częstszego spożywania posiłków. Zaleca się spożywać 4-6, mniejszych posiłków. Dzięki temu organizm będzie wykorzystywał energię na bieżąco i zaprzestanie jej magazynowania.
  2. Zróżnicowania. Rozmaite posiłki, naturalne produkty, chude mięso, ryby i kasze – to podstawa tego jadłospisu.
  3. Regularności. Warto ustalić stałe pory posiłków. Pozwoli to być odpowiednio zrozumianym przez nasz organizm.
  4. Zakazu smażenia. Posiłki przygotowujemy na parze lub w piekarniku. Eliminacja niezdrowych tłuszczów jest kluczowa.
  5. Zakazu spożywania alkoholu.
  6. Liczenia kalorii. Musimy dbać o prawidłowy bilans. Pamiętaj, że wszystko co spożywasz ma kalorie: jedzenie, soki oraz przekąski.

Dieta 1000 kcal – niskokaloryczny „hit” czy „kit”?

Opinie na temat diety 1000 kcal zdają się być więcej niż podzielone. Jadłospis ten budzi wiele kontrowersji – szczególnie wśród dietetyków i lekarzy.

Jednego nie można mu odmówić – bardzo wysokiej skuteczności. Pozwala bowiem chudnąć w tempie około jednego kilograma tygodniowo. Jest jednak jedno „ale” – efekt „jo-jo”, czyli powrót do pierwotnej wagi po odstawieniu jadłospisu.

Dieta 1000 kcal to rozwiązanie, które prócz właściwości odchudzających może być również stosowane jako detoks, tj. dieta na oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji (np. produktów ubocznych przemiany materii).

Dieta 1000 kcal – dla kogo?

Dieta 1000 kcal jako rozwiązanie niskokaloryczne nie jest dedykowane osobom, których kondycja fizjologiczna pozostawia sporo do życzenia. To metoda żywienia, którą uskuteczniać możemy tylko i wyłącznie wtedy, gdy do naszego zdrowia nie ma absolutnie żadnych zastrzeżeń.

Dietę 1000 kcal zaleca się osobom młodym, silnym i pełnym życia. Przed zastosowaniem tego jadłospisu warto również odkwasić organizm, aby wyeliminować uczucie zmęczenia i senności. W przeciwnym wypadku „zniesienie” trudów tej diety będzie po prostu niemożliwe.

Reasumując, dieta 1000kcal to niemałe wyzwanie, które budzi sporo kontrowersji. Jest skuteczne, ale wymaga dobrego „odstawiania”, aby uniknąć efektu „jo-jo”. Warto również zadbać o to, aby przed jej zastosowaniem sprawdzić wyniki podstawowych badań krwi, moczu oraz kału – w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *