O ZDROWYM ODŻYWIANIU

Jak alkohol wpływa na zdrowie

Lampka wina do obiadu, kieliszek wódki na weselu czy zimne piwo na działce – alkohol jest elementem życia wielu ludzi. Niektórzy sięgają po niego okazjonalnie, inni piją regularnie. Refleksja nad tym, jak alkohol wpływa na zdrowie, pojawia się zwykle wtedy, gdy zaczyna ono szwankować. Również wtedy, kiedy picie towarzyskie zamienia się w picie niebezpieczne lub podejrzewamy ryzyko nałogu.

Czy picie alkoholu jest zdrowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Z jednej strony można się bowiem spotkać ze stwierdzeniem, że nieduże ilości określonych trunków są korzystne dla organizmu. Z drugiej – druzgocące dla zdrowia skutki nadużywania alkoholu są wręcz gołym okiem widoczne dla obserwatora.

Jak alkohol wpływa na zdrowie?

Poza dawką spożywanych napojów wyskokowych, znaczenie może mieć także płeć i wiek osoby pijącej, a także jej ogólna kondycja. Inaczej będzie wpływał alkohol na zdrowie nastolatka, inaczej na kobiety w ciąży, w inny sposób na zdrowie mężczyzny w średnim wieku. Sytuację mogą też zmienić choroby współistniejące.

Ogólny wpływ alkoholu na zdrowie

Alkohol jest substancją, która wpływa na rozmaite układy i narządy w organizmie. Ma właściwości drażniące i pobudza produkcję soków trawiennych. Dlatego zbyt duże spożycie alkoholu może zaburzyć łaknienie i procesy trawienne.

Napoje wyskokowe działają też na układ krążenia. Umiarkowane ilości alkoholu zwiększają przepływ krwi przez naczynia. Stąd też funkcjonują teorie o jego pozytywnym oddziaływaniu, jeśli chodzi o obniżenie ryzyka choroby wieńcowej. Jednocześnie, znaczące ilości alkoholu podnoszą ciśnienie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zawału. Zaburzony zostaje także rytm pracy serca. Warto wspomnieć, że objawy te mogą wystąpić nawet u osób, które nie piją nałogowo – ale zdarza im się co jakiś czas „zaszaleć”.

Podobnie rzecz ma się z oddziaływaniem na wątrobę. Nie trzeba być osobą uzależnioną lub pić ryzykownie, żeby alkohol negatywnie wpłynął na ten organ, powodując jego stłuszczenie.

Alkohol a zachorowania na raka

Jak alkohol wpływa na zdrowie w sposób skrajnie niebezpieczny? Stwierdzono ścisły związek między konsumpcją alkoholu a rakiem przełyku, gardła i jamy ustnej. Mówi się też, że spożycie alkoholu może się przyczyniać do rozwoju raka wątroby, sutka i jelita grubego. Jednak nie przemawiają za tym twierdzeniem tak jednoznaczne dowody, jak w przypadku nowotworów górnego odcinka pokarmowego.

Regularne, codzienne picie nawet niedużych ilości alkoholu może wpłynąć na zachorowanie na raka w sposób pośredni. Bywa tak w przypadku raka okrężnicy. Okazuje się bowiem, że dwa drinki dziennie potrafią zredukować do zera jakikolwiek korzystny wpływ dobrej diety zmniejszającej ryzyko rozwinięcia się raka okrężnicy.

Alkohol wpływa też na metabolizm pożywienia. W efekcie jego działania obniża się poziom żelaza, cynku, witaminy E, oraz niektórych witamin z grupy B. Deficyty te towarzyszą określonym nowotworom. Nadużywanie napojów wyskokowych ma także związek z obniżeniem odpowiedzi immunologicznej – dlatego alkoholicy są bardziej podatni na choroby zakaźne, ale również na raka.

Alkohol a stres

Mimo że po spożyciu niedużej ilości alkoholu zwykle czujemy się odprężeni i zrelaksowani, substancja ta wywołuje w rzeczywistości stres fizjologiczny. Stymuluje hormonalną reakcję stresową – uwalnianie hormonów przez podwzgórze, przysadkę mózgową i nadnercza. Udowodniono też, że długotrwałe wystawianie się na wpływ alkoholu powoduje wydzielanie adrenaliny.

Jak alkohol wpływa na sen?

Wydawać by się mogło, że alkohol korzystnie wpływa na sen. Faktem jest, że skraca on czas potrzebny do zaśnięcia. Jednak zakłóca drugą połowę snu. W gruncie rzeczy zaburza jego rytm, więc wcale nie jesteśmy lepiej wypoczęci następnego dnia. Ponadto osoby nadużywające alkoholu są w grupie zwiększone ryzyka zachorowania na bezdech senny.

Alkohol spożywany od czasu do czasu w niedużych ilościach raczej nie zrujnuje nam zdrowia, zwłaszcza jeżeli generalnie cieszymy się dobrą kondycją psychiczną i fizyczną. Jednak zbyt duże dawki napojów alkoholowych, pite regularnie, wpływają na organizm niekorzystnie. A jeśli picie towarzyskie zamienia się w nałogowe – wówczas alkohol wpływa na zdrowie w skrajny sposób destrukcyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *